Narodowy Program Czytelnictwa

Drodzy Rodzice!

Miło nam poinformować, że nasza szkoła kolejny raz została zakwalifikowana do grupy placówek, które otrzymały wsparcie finansowe dla bibliotek w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. Celem programu jest promocja czytelnictwa wśród młodych ludzi, wzmacnianie potencjału i roli bibliotek szkolnych, uatrakcyjnienie ich księgozbiorów poprzez zakup nowości wydawniczych pozostających w sferze zainteresowania uczniów. Dzięki temu będą oni mogli korzystać z najnowszych propozycji rynku wydawniczego.

Badania dowodzą, że aż 75% dzieci woli oglądać telewizję niż czytać książki. Tylko 25% sięga
z własnej woli po książkę, a 63% dorosłych Polaków nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki.
Wszyscy chcemy zapewnić naszym dzieciom dobrą przyszłość i dobre wykształcenie. Książka jest jednym z najważniejszych środków w dziedzinie przekazywania wiedzy.
Powszechnie wiadomo, że kluczem do wiedzy, osobistego rozwoju i pobudzania kreatywnego myślenia jest czytanie.
Stąd też wielkim zadaniem szkoły i domu jest wytworzenie silnej motywacji do czytania, sprawienie, by było zajęciem atrakcyjnym, aby książka zaspokajała pragnienia i potrzeby człowieka, zarówno emocjonalne jak i intelektualne.
Pamiętajmy – nie rodzimy się z potrzebą czytania, jednak nabywamy ją w ciągu całego życia. Niestety, nawyk czytania książek zanika razem z coraz większym rozwojem technologii. Większość z nas jest tak pochłonięta urządzeniami mobilnymi, że nie znajduje czasu na tradycyjne czytanie. Wielu z nas woli obejrzeć film na podstawie książki, niż przeczytać samą powieść. Na szczęście są jeszcze Rodzice, którzy potrafią zaszczepić u swoich dzieci miłość do książek.

O pozytywnych skutkach czytania wie każdy z nas. O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci i młodzieży książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice.

Czytanie:
– rozwija umiejętności komunikacyjne,
- poprawia pamięć, łatwość kojarzenia faktów, zwiększa zdolności koncentracji, ćwiczy mózg,
- poprawia płynność wysławiania się oraz umiejętność pisania prac poprawnie stylistycznie,
- poszerza doświadczenia językowe, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli,
- kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli,
- wywiera ogromny wpływ na rozwój emocjonalny,
- rozwija wyobraźnię, pobudza naszą fantazję,
- uczy samodzielnego zdobywania wiedzy,
- pobudza kreatywność, odpręża, uspokaja i relaksuje, uczy empatii i wrażliwości, pomaga w wyrażaniu uczuć,
- pomaga w zrozumieniu innych ludzi, ich problemów, motywów działania, otwiera oczy na świat i drugiego człowieka,
- poprawia rozumienie rzeczywistości.

Książki wychowują i rozwijają pasje, działają terapeutycznie.

Młodzi ludzie, w których zaszczepiamy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości. Dajmy szansę naszym dzieciom, by wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.

„Książki to najlepsi Twoi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.”
Jan Rak

Bibliotekarki ZSP Jaćmierz