O szkole

Nauka w obecnym budynku szkoły rozpoczęła się  16 stycznia 1971r. w mroźny  sobotni poranek.

27 czerwca 1971r. urządzono uroczyste otwarcie szkoły i nadanie nowemu budynkowi imienia Mikołaja Kopernika w 500 – tną rocznicę urodzin wybitnego astronoma.

W czerwcu 1999r. obchodzono uroczyście 100 – lecie istnienia szkoły  w Jaćmierzu. W tym dniu został poświęcony i przekazany szkole sztandar.

W 2004 roku szkoła otrzymała Certyfikat „Szkoły Przyjaznej Uczniom” w konkursie organizowanym przez Super Express „Super Szkoła”.

Osiągnięcia uczniów:

Uczniowie szkoły biorą udział i odnoszą sukcesy w konkursach tematycznych, artystycznych oraz sportowych. Ogólnopolskie i wojewódzkie sukcesy uczniów to min.: finał Ogólnopolskiego konkursu Super szkoła — certyfikat ( 2004r. ), laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego pod hasłem „Rodzina źródłem pokoju dla ludzkości" — 2008/09, wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Krąg Skarby regionu”, Laureaci Ogólnopolskiego EkoKonkursu „ Świecimy przykładem" ( 2009r. ), wyróżnien: w Ogólnopolskim Konkursie „ Ekoplaneta" ( 2008r.), wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Szopek ~-Rzeszowie ( 2008r. 2009r. w 2007r. Szkoła w Rzeszowie zdobyła I miejsce) , I miejsce w Konkursie recytatorskim „ Strofy o Ojczyźnie" organizowanym przez Chorągiew Rzeszów ( luty 2008r.)

I miejsce w Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „ Florek" ( 2008r.,2010 ). W 2009 roku w tym konkursie 15 DH; zdobyła II miejsce, Festiwal Piosenki Harcerskiej — I miejsce ( 2008,2009r. ), Konkurs o Puchar Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego — VII miejsce zespołowo ( 2008r.) Wyróżnienie -Wojewódzkim konkursie plastycznym „ Podkarpackie kwiaty w rękodziele artystycznym" ( 2008r. )„ Dzisiaj oszczędzasz w SKO jutro w Banku Spółdzielczym "— 11 miejsce dla szkoły., Ogólnopolski Konkurs Literacki „ List do matki" — wyróżnienie ( 2009r. ), Archidiecezjalny Konkurs Biblijny o Świętym Pawle Apostole.